Armáda USA potvrdila loňské zabití 33 civilistů v Afghánistánu

foto Ilustrační foto - Afghánské bezpečnostní síly se zraněným civilistou po útoku Talibanu na nemocnici v Kunduzu.

Kábul - Americká armáda potvrdila, že při listopadovém americkém leteckém útoku v afghánské provincii Kunduz zahynulo 33 afghánských civilistů. Nálet byl namířen proti bojovníkům Talibanu, kteří z domů civilistů ostřelovali americké a afghánské vojáky. Vyplývá to z vyšetřování americké armády, jehož výsledky byly dnes zveřejněny. Vzhledem k tomu, že američtí vojáci jednali v sebeobraně, nebude za smrt afghánských civilistů nikdo potrestán, konstatuje se ve zprávě vyšetřovatelů.

"Americká armáda v Afghánistánu dokončila vyšetřování, které se zabývalo obviněním, že společná vojenská operace amerických a afghánských vojáků ve vesnici Boz v provincii Kunduz v noci na 3. listopadu si vyžádala civilní oběti. Vyšetřování dospělo bohužel k závěru, že bylo zabito 33 civilistů a dalších 27 utrpělo zranění. Afghánští a američtí vojáci střelbou reagovali v sebeobraně na palbu ze strany Talibanu, který využíval civilní domy jako palebné pozice," píše se v amemrickém prohlášení.

"Bez ohledu na okolnosti hluboce lituji ztráty životů nevinných lidí," uvedl velitel amerických sil v Afghánistánu generál John Nicholson.

Při boji rovněž přišli o život dva američtí a tři afghánští vojáci. Usmrceno bylo také asi 26 příslušníků hnutí Taliban, mezi nimi i tři velitelé. K vysokému počtu civilních obětí podle vyšetřování zřejmě přispěl fakt, že byl zasažen a explodoval talibanský sklad munice.

Operace ve vesnici Boz byla podle zprávy vyšetřovatelů zaměřena proti vůdcům Talibanu odpovědným za říjnové tažení povstalců na město Kunduz. Talibanu se povedlo do Kunduzu proniknout, afghánské bezpečnostní síly je ale následně vyhnaly. V roce 2015 se Talibanu podařilo Kunduzu nakrátko zmocnit, v centru města tehdy hnutí vztyčilo svou vlajku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

5°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď