Archeologové našli při výzkumu v centru Tovačova nálezy z pravěku

foto Archeologové objevili v jedné ulici v Tovačově na Přerovsku při záchranném výzkumu nálezy z období pravěku. V sídlištních jámách nalezli například keramiku věteřovské kultury ze starší doby bronzové či kolekci haltštatské keramiky ze starší doby železné. Na snímku jsou kostěná dláta.

Tovačov (Přerovsko) 11. srpna (ČTK) - Archeologové objevili v jedné ulici v Tovačově na Přerovsku při záchranném výzkumu nálezy z období pravěku. V sídlištních jámách nalezli například keramiku věteřovské kultury ze starší doby bronzové či kolekci haltštatské keramiky ze starší doby železné. Našli i kostěné a parohové nástroje. Objevy podle nich dokládají, že oblast byla i díky své strategické poloze vyhledávaná lidmi už více než tisíc let před naším letopočtem. ČTK to řekl přerovský archeolog Zdeněk Schenk.

Archeologové objevili v jedné ulici v Tovačově na Přerovsku při záchranném výzkumu nálezy z období pravěku. V sídlištních jámách nalezli například keramiku věteřovské kultury ze starší doby bronzové či kolekci haltštatské keramiky ze starší doby železné. Na snímku jsou mosazné oděvní přezky z pozdního středověku. Do záchranného výzkumu se pustili odborníci v těchto dnech kvůli rekonstrukci Förchtgottovy ulice. Podle nich cenné nálezy dokládají význam strategické polohy Tovačova poblíž soutoku řeky Moravy a Bečvy již v období pravěku. "Centrum Tovačova leží v mírně vyvýšené poloze nad záplavovým územím. Podařilo se nám doložit, že zde byla sprašová návěj, kde se pravěké osídlení koncentrovalo. Lze vidět, že toto dnešní místo v historickém centru Tovačova bylo vyhledáváno lidmi už od pravěku," uvedl Schenk.

Nejstarší doklady osídlení zachytili archeologové poblíž kostela svatého Václava. Šlo o dvě pravěké sídlištní jámy, které byly zahloubeny do podloží, jež v těchto místech tvoří čtvrtohorní spraš. "Našli jsme v těchto objektech množství keramiky věteřovské kultury spadající do přelomu starší a střední doby bronzové, což je 1600 let před naším letopočtem. Zachytili jsme v objektech také kolekci halštatské keramiky ze starší doby železné, což je přibližně 6. století před naším letopočtem," doplnil archeolog. V sídlištních jámách nalezli odborníci kromě zlomků keramiky soubor kostěných a parohových nástrojů, mezi nimi dvě kostěná dlátka a kostěnou špachtli.

Archeologové objevili v jedné ulici v Tovačově na Přerovsku při záchranném výzkumu nálezy z období pravěku. V sídlištních jámách nalezli například keramiku věteřovské kultury ze starší doby bronzové či kolekci haltštatské keramiky ze starší doby železné. Na snímku je obchodní plomba se znakem města Přerova. Kromě pravěkých nálezů přinesl průzkum zajímavosti z mladšího období souvisejících se založením Tovačova Ctiborem II. Tovačovským z Cimburka kolem roku 1470. "V roce 1475 postihl podle historických pramenů toto nově založené město rozsáhlý požár, což se odrazilo i v archeologických nálezech. Zachytili jsme výraznou požárovou vrstvu po dřevěnohlinité stavbě, která podlehla požáru. Našli jsme tam velké množství kuchyňské keramiky z druhé poloviny 15. století a také oděvní mosaznou přezku," uvedl Schenk.

U kostela svatého Václava objevili archeologové také část dlážděné raně novověké cesty, dnes se pustili do odkrývání základů torza dolní městské brány. Cenné nálezy se jim podařilo objevit i díky detektoru kovů. Patří mezi ně stříbrné haléře Ferdinanda I. Habsburského ražené po roce 1426 v mincovně v Kutné Hoře. V depozitářích skončí také olověná obchodní plomba se znakem města Přerova. Totožnou našli archeologové již v roce 2012 v Přerově v lokalitě Na marku. Pochází zhruba zřejmě přelomu 16. a 17. století, dodal Schenk.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 22. července 2018

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď