AP: Trump sbližováním s demokraty riskuje ztrátu části voličů

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump.

Washington - Zatímco před volbami i po nástupu do funkce mluvil americký prezident Donald Trump o stavbě zdi na hranici s Mexikem při každé příležitosti, při současném jednání o novém imigračním zákoně zásadní bod svého programu nezmiňuje. Šéf Bílého domu, od něhož se během jeho působení v úřadě odvrátila část umírněných republikánů, nyní testuje loajalitu nacionalisticky laděné části svých voličů, uvedla agentura AP.

Trump si v poslední době padl do noty s demokratickými lídry ve Sněmovně reprezentantů a Senátu Nancy Pelosiovou a Chuckem Schumerem. Páru, který na twitteru neformálně nazývá "Chuck a Nancy", vyhověl minulý týden při jednání o dluhovém stropu, kdy dal přednost jejich návrhu na tříměsíční zvýšení limitu před názorem republikánských vůdců v Kongresu. Ve středu pak s demokratickou dvojicí jednal o zákonné ochraně přistěhovalců, kteří přišli do USA jako děti se svými rodiči. Prezident sice popřel slova Pelosiové a Schumera o uzavření dohody o rychlém přijetí zákona a shodu podmínil přijetím "masivních opatření na ochranu hranic", zároveň ale uvedl, že samotná zeď přijde na řadu později.

"Pokud zeď nebude stát a on udělí amnestii, přijde o voličskou základnu. Nastane totální revolta," řekla agentuře AP prezidentova dosavadní stoupenkyně a zakladatelka skupiny Ženy volí Trumpa Amy Kremerová. Amnestií stejně jako mnoho dalších odpůrců imigrace nazývá udělení víz statisícům mladých přistěhovalců v rámci programu DACA zavedeného Trupovým předchůdcem Barackem Obamou. Trump sice jeho výnos začátkem září zrušil, nyní ale sám jedná s demokraty o přijetí zákona plnícího podobnou funkci.

Zatímco část komentátorů se domnívala, že Trump chce jednání o zákonu využít a výměnou za něj získat od demokratů souhlas s financováním stavby zdi, nyní se zdá, že je ochoten podpořit pokračování programu DACA nezávisle na zásadním bodu svého programu.

Lidé, které Trump získal na svou stranu sliby o snížení počtu přistěhovalců v zemi, na to hledí nelibě a část z nich prezidentův ústup od nacionalistické politiky přičítá velkým personálním změnám v Bílém domě. "Mnoho prezidentových stoupenců se ptá, zda byl král zajat a místo něj vládne (personální šéf Bílého domu John) Kelly a klika generálů a jejich přátel podporujících globalizaci," popsal situaci neformální Trumpův poradce Roger Stone.

Pobouření odpůrců imigrace ventiloval například server Breitbart News, do jehož čela se po vyhazovu z Bílého domu vrátil Trumpův bývalý hlavní stratég Steve Bannon, který Trumpa ve čtvrtečním kritickém článku nazval "Don Amnestie".

Trump přitom podle médií přichází také o podporu z druhé strany republikánského spektra, neboť řada umírněných republikánů ztrácí trpělivost s jeho výstřelky, vulgaritami a kontroverzními výroky. Vlnu odporu mezi nimi zvedlo například prohlášení, v němž postavil na roveň bělošské rasisty a jejich odpůrce na demonstracích ve městě Charlottesville ve Virginii. Několik republikánských zákonodárců se podle AP i kvůli němu rozhodlo, že s Trumpem v Bílém domě nebudou příští rok ve volbách obhajovat svůj mandát, což dává menšinovým demokratům šanci zvýšit počet křesel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je pátek 25. května 2018

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď