ANO: Rozdělení míst ve sněmovních výborech vychází ze zákona

foto Ilustrační foto - Jednání zástupců hnutí ANO a ODS o budoucím uspořádání Poslanecké sněmovny se konalo 24. října v Praze. Na snímku je místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek.

Praha - Rozdělení míst mezi strany ve sněmovních výborech vychází z jednacího řádu. Po dnešní schůzce zástupců hnutí ANO a STAN to novinářům řekl předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Starostové si stěžují na to, že v některých výborech, o něž by stáli, by neměli vůbec zastoupení. Hnutí ANO ale nesouhlasí s tvrzeními, že by jiná uskupení "válcovalo".

"Rozhodně nemám pocit, že bychom jednali z pozice síly. Pohybujeme se v mantinelech zákona, který musíme respektovat," zdůraznil za ANO kandidát na předsedu Sněmovny Radek Vondráček.

Farský si postěžoval na to, že Starostové by podle návrhů neměli zástupce například v bezpečnostním a školském výboru nebo v mandátovém a imunitním výboru. Po jednání podotkl, že od ANO k tomu nyní nemá stanovisko. Jednání mají podle Farského pokračovat, pro představitele ANO jde prý o nové informace.

"Je to určitě věcí diskuse, ale se všemi subjekty," zdůraznil však Faltýnek. Pro STAN je ohledně výborů podle něho výhodný jiný přepočet než pro jiné strany. Poznamenal, že o tom, že strany se šesti nebo sedmi mandáty se do některých výborů nedostanou, rozhodli voliči.

Faltýnek rovněž reagoval na vyjádření lídrů ODS Petra Fialy a TOP 09 Miroslava Kalouska, kteří ráno uvedli, že se ve Sněmovně rýsuje koalice ANO s SPD a komunisty. "Pokud z těch tradičních politických stran s námi všichni odmítli jít do vlády a pokud tu je menšinový koncept vlády, tak všechny ostatní strany jsou opoziční," uvedl Faltýnek. "Nechápu postup ODS. To ještě není koalice, když se s někým slušně bavíte," doplnil Vondráček. Dodal, že ODS jinak vystupuje na veřejnosti a jinak na bilaterálních jednáních.

Z dnešního Faltýnkova vyjádření vyplynulo to, že ODS by mohla dostat vedení školského výboru pro Václava Klause mladšího, ústavně-právního výboru pro Marka Bendu a branného výboru pro Janu Černochovou. "My jsme řekli, že to zvážíme, z mého pohledu bychom požadavky mohli akceptovat," uvedl předseda klubu ANO.

Starostové by případně měli zájem o vedení výboru pro veřejnou správu, vést by ho podle nich mohla Věra Kovářová. Jsou si prý ale vědomi své reálné síly. Mají jen šest mandátů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je čtvrtek 16. srpna 2018

Očekáváme v 15:00 28°C

Celá předpověď