Analýza: Hokejisté selhali v koncovce, historický medailový půst trvá dál

foto Čtvrtfinálové utkání mistrovství světa v hokeji: Rusko - ČR, 18. května v Paříži. Zklamaný český reprezentant David Pastrňák po prohraném čtvrtfinále.

Paříž - Medailové čekání české hokejové reprezentace na mistrovství světa se protahuje. Národní tým v Paříži nenaplnil ambice a vypadl již ve čtvrtfinále. Naposledy se tak mezi trojici úspěšných výběrů Češi prosadili v roce 2012 v Helsinkách. V konečném hodnocení svěřenci trenéra Josefa Jandače skončili sedmí a vyrovnali nejhorší výsledek v novodobé historii.

Češi na turnaji vyhráli pět z osmi zápasů a ve skupině skončili třetí za Kanadou a Švýcarskem. "Je úplně jedno, jak na turnaji hraješ. Když nevyhraješ čtvrtfinále, je to neúspěch. Vždycky se to tak bralo a brát bude," řekl kapitán Jakub Voráček po prohře s Ruskem 0:3.

Turnaj tak český výběr zakončil trochu symbolicky, horší úspěšnost střelby totiž na šampionátu měli jen hráči Lotyšska, Dánska, Slovenska a Itálie. Češi na brankáře soupeřů vyslali 256 střel a dali 23 branek, což dává úspěšnost 8,98 procenta. A to měl Jandač v týmu nejproduktivnějšího Čecha v této sezoně NHL Davida Pastrňáka nebo Jana Kováře, jenž ovládl kanadské bodování play off KHL.

Početnému trenérskému štábu reprezentace se však za celý turnaj nepodařilo nalézt ideální složení elitních dvou formací, první útok se v průběhu šampionátu změnil hned pětkrát. "Trochu jsme hledali optimální složení, zkoušeli jsme měnit centry křídlům, ale patřičný efekt to hlavně v klíčovém utkání nemělo. Průběhem turnaje jsme se střelecky zhoršovali," uznal Jandač.

Českému týmu se také nepodařilo na MS odstranit problémy se začátky zápasů. Proti mužstvům ze světové špičky zaostával v počtu střel a úvodní dvacetiminutovku pokaždé prohrál. S Kanadou 0:1, s Finskem 0:3, se Švýcarskem 0:1 a s Ruskem 0:2.

Hráči i Jandač tak byli stejně jako fanoušci z výsledků na MS zklamaní. "Nechci ale mluvit o tom, zda měl tým na víc nebo ne. Prostě jsme vypadli v klíčovém utkání. Mrzí mě to stejně jako loni, kdy jsme vyhráli skupinu a ve čtvrtfinále jsme prohráli na penalty," řekl Jandač, jenž vedl reprezentaci na šampionátu poprvé jako hlavní trenér a stejně jako v září na Světovém poháru neuspěl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-2°C

Dnes je neděle 18. března 2018

Očekáváme v 17:00 -3°C

Celá předpověď