Američtí poslanci žádají prošetření úniku informací

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump telefonuje, uprostřed jeho poradce Michael Flynn a vpravo Steve Bannon.

Washington - Dva vysoce postavení američtí republikánští poslanci požádali úřad federálního generálního inspektora, aby prošetřil úniky informací z vyšetřování kauzy bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna. Oznámila to dnes televize CNN. Flynn byl ze své funkce počátkem týdne odvolán kvůli nejasným kontaktům s ruským velvyslanectvím během prezidentské kampaně.

O vyšetřování požádal Jason Chaffetz, šéf výboru Sněmovny reprezentantů pro dohled nad exekutivou, a předseda právního výboru sněmovny Bob Goodlatte. "Máme vážné podezření o nedostatečné ochraně utajovaných informací," uvádí se v písemné výzvě poslanců. "Žádáme, aby úřad (generálního inspektora) zahájil okamžité vyšetřování, zda se s utajovanými informacemi zacházelo neodpovědně," stojí v dopisu.

Detailní informace, které se staly podkladem četných spekulací, publikovaly o Flynnově kauze prakticky všechna americká celostátní média, zejména listy The New York Times a The Washington Post. Za skandální označil ve středu tyto úniky prezident Donald Trump.

Federální generální inspektoráty jsou ústřední kontrolní orgány, které vyhledávají případy zneužívání úřadu nebo korupce ve vládních agenturách a na ministerstvech. Inspektoráty zaměstnávají mimo jiné auditory nebo speciální agenty s pravomocí vést kriminální vyšetřování. V USA podobných úřadů existuje víc než 70, Chaffetz a Goodlatte se dopisem obrátili na generálního inspektora na ministerstvu spravedlnosti.

List The Wall Street Journal dnes napsal, že někteří pracovníci amerických tajných služeb se snaží utajit důležité zpravodajské informace před prezidentem Trumpem, který podle nich není důvěryhodný. Jde zejména o způsob, jakým tajní agenti informace získávají. Podle listu je to důkaz o napjatých vztazích mezi zpravodajskou komunitou a americkou výkonnou mocí.

Poslanec Sněmovny reprezentantů Adam Schiff, člen výboru pro kontrolu zpravodajských služeb, listu řekl, že o podobných případech ví. "Hovořil jsem se členy tajných služeb, kteří mají obavy z Bílého domu, z prezidenta. Tyto obavy mají řadu podob. Zpravodajská komunita považuje za svou posvátnou povinnost chránit ty nejcennější informace i osoby, které je získávají," řekl Schiff.

Podle The Wall Street Journal se i dřív stávalo, že špioni metody své práce zamlčovali. Důvodem ale nikdy nebyla nedostatečná důvěryhodnost hlavy státu.

Demokratičtí kongresmani chtějí informace o Flynnových kontaktech

Šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů USA Nancy Pelosiová vyzvala úřadujícího ředitele amerických tajných služeb Michaela Dempseyho, aby Kongresu poskytl zevrubné informace o případu sporných kontaktů bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna s Rusy. K výzvě se přidal i demokratický kongresman Adam Schiff, který je předním členem sněmovního výboru pro činnost zpravodajských služeb. Flynn v pondělí kvůli nejasným kontaktům s ruským velvyslanectvím během prezidentské kampaně odstoupil z funkce.

Pelosiová s Schiffem po Dempseym chtějí, aby vedle informací poskytl Kongresu i necenzurovaný přístup k přepisům Flynnových rozhovorů s ruskými představiteli.

Americký prezident Donald Trump je kvůli Flynnově kauze pod značným tlakem. Flynna podle médií už déle prověřuje Federální úřad pro vyšetřování (FBI), v posledních dnech se pak hlasy po zahájení vyšetřování ozývají i z Kongresu. Ve středu vlivný republikánský senátor Lindsey Graham, který je vůči prezidentovi kritický, prohlásil, že pokud Trumpovi lidé skutečně měli nepatřičné kontakty s Ruskem, měl by záležitost prošetřit Kongres.

Schiff už ve středu oznámil, že chce, aby se Flynnovými telefonáty s ruským velvyslanectvím zabýval sněmovní výbor pro činnost tajných služeb v rámci vyšetřování kauzy údajných ruských hackerských útoků.

Trump popřel kontakty svého volebního štábu s Rusy

Americký prezident Donald Trump dnes na tiskové konferenci důrazně popřel, že by jeho volební poradci byli v kontaktu s Rusy či že by on sám byl v nějakém spojení s Ruskem. Rovněž odmítl spekulace, že by svého nyní již bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna požádal, aby ještě před Trumpovou prezidentskou inaugurací jednal s ruským velvyslanectvím o amerických sankcích proti Rusku.

Právě kvůli nejasným kontaktům s ruským zastupitelským úřadem během kampaně před americkými prezidentskými volbami a během přebírání moci Trumpem odstoupil Flynn z funkce.

Trump dnes k Flynnovu odchodu řekl, že svého poradce o rezignaci požádal, protože se mu nelíbil způsob, jak o telefonátech s ruskou ambasádou informoval viceprezidenta Mika Pence. "Problém je, že viceprezidenta řádně neinformoval a pak říkal, že si nepamatuje," dodal Trump.

Flynn nejdříve tvrdil, že s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o sankcích nehovořil, a to samé řekl i Penceovi. Později však uvedl, že o sankcích s velvyslancem mohl hovořit, ačkoli si to nyní nevybavuje.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je pondělí 11. prosince 2017

Očekáváme v 17:00 5°C

Celá předpověď