vydáno: 25.05.2012, 03:37 | aktualizace: 25.05.2012 05:01
Anchorage (USA) - Na pobřeží americké Aljašky začínají útočit tuny trosek, které loni do moře smetla přívalová vlna po zemětřesení v Japonsku. Boj s náporem naplaveného materiálu oficiálně začíná dnes na ostrově Montague a potrvá několik týdnů. Aljašské úřady pro boj s troskami očekávají federální dotaci ve výši nejméně 45 milionů dolarů.
Zemětřesení o síle devíti stupňů a následné vlně cunami v Japonsku padlo za oběť 16.000 lidí a 3000 zůstalo nezvěstných. Katastrofa způsobila tragickou havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě. Zřícené pobřežní domy a veškerý movitý majetek přívalová vlna spláchla do moře, a přes Tichý oceán nyní část tohoto materiálu doputovala k Aljašce.
Aljašské pobřeží je členité a těžko dostupné, což čistícím četám komplikuje situaci. Ostrov Montague, který leží při ústí zátoky Prince Williama jihovýchodně od Anchorage, je neobydlený. Od nánosu trosek bude ostrov čistit přes deset dobrovolníků. Očekává se nápor asi 40 tun materiálu, což je ale podle odborníků pouze začátek.
Cunami vyplavilo do moře odhadem pět milionů tun trosek. Většina se potopila na dno, na hladině moře zůstalo asi 1,5 milionu tun. Letecký průzkum už u Aljašky zaznamenal velké polystyrenové bójky, které jsou zřejmě pozůstatkem vybavení japonských ústřicových farem. Obavu vzbuzuje předpoklad, že trosky se staly semeništěm invazivních korýšů, kteří mohou u břehů Aljašky rozvrátit ekosystém. Mezi vyplaveným materiálem jsou i kontejnery s toxickým palivem.
Otázka financování čistících operací zůstává otevřená. Aljašský senátor Mark Begich minulý týden navrhl, aby federální pokladna vyplatila 45 milionů dolarů jako "první zálohu".
Autor:
ČTK
www.ctk.cz
18.05.2013 | 17:35
18.05.2013 | 16:53
18.05.2013 | 16:47
V Kyjevě se střetli příznivci a odpůrci prezidenta Janukovyče
18.05.2013 | 16:45
V ČR bude patriarcha Bartoloměj, nejvyšší autorita pravoslavných
18.05.2013 | 16:15
Rozbouřené moře pustošilo severoitalské jaderské pláže
18.05.2013 | 16:10