AFP: Katalánskou krizi provázela dezinformační válka

foto Ilustrační foto - Muž u stánku v Barceloně drží noviny referující o násilnostech během referenda o nezávislosti Katalánska.

Barcelona - Krizi kolem katalánského referenda o nezávislosti provázela dezinformační válka, napsala dnes agentura AFP. Zvýraznila se podle ní také hluboká propast mezi katalánskými a španělskými médii.

Informace o ženě, které zlomil prsty policista, snažící se zabránit hlasování, o mrtvém policistovi během služby v Katalánsku, o premiérovi katalánské regionální vlády Carlesovi Puigdemontovi zpívajícím: "Ať žije Španělsko", o Puigdemontově telefonátu s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem mají jedno společné. Přestože byly tyto zprávy mnohokrát sdíleny na twitteru, facebooku nebo whatsappu, nikdy se ve skutečnosti nestaly.

Žena se "zlomenými prsty" přiznala v katalánské televizi TV3, že lékaři jí nakonec diagnostikovali jen zánět. "Nikdy jsme ve Španělsku tohle neviděli, až teď," řekla k šíření dezinformací agentuře AFP novinářka Clara Jiménezová. Naplno to vypuklo v den referenda z 1. října. Obrázky a svědectví zraněných, pravdivých nebo falešných, obletěly svět.

Podle analýzy soukromé televizní stanice La Sexta bylo mnoho snímků zraněných pořízeno při jiných demonstracích v minulosti, mimo jiné během hornické stávky v Asturii v roce 2015. "Lidé vidí to, co chtějí vidět, a věří tomu. Nepochybují o tom," řekla Jiménezová, podle níž jsou srdcervoucí scény živnou půdou pro dezinformace.

Sporné jsou také informace o množství zraněných. Katalánská vláda hovořila o téměř 900 lidí, kteří se kvůli policejnímu násilí museli podrobit "lékařské péči". Údaj se změnil na 900 zraněných podle separatistů. Španělská ústřední vláda dva dny po incidentech hovořila o dvou stále hospitalizovaných osobách.

Agentura AFP se v den událostí pokoušela zkontrolovat stav zraněných: v lehkém, vážném či kritickém stavu. Regionální zdravotnické služby potvrdily pouze 92 zraněných, z toho dva ve vážném stavu, aniž poskytly podrobnosti.

Samotná událost vypadala úplně jinak pro diváky v Madridu a v Barceloně. "Španělská a katalánská televize vzbuzují dojem, že jsou ve dvou různých světech," řekl Carlos Arcila, profesor audiovizuální komunikace na univerzitě v Salamance.

V den referenda televize TV3, finančně závislá na katalánské vládě, během večerního zvláštního vysílání zveřejnila prohlášení španělské vlády, která chválila "profesionalitu" španělské policie a doprovodila ji záběry brutálních zásahů proti bezbranným civilistům. Španělská televize TVE naopak se záběry policejního násilí otálela nejméně půl dne, což využili katalánští novináři k obvinění televize z cenzury.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je neděle 22. července 2018

Očekáváme v 23:00 22°C

Celá předpověď