Referendum v Katalánsku ukázalo podle Zemana regionalizaci Evropy

foto Prezident republiky Miloš Zeman s manželkou Ivanou zahájili 3. října třídenní návštěvu Ústeckého kraje. Před Krajským úřadem v Ústí nad Labem prezidentský pár přivítal hejtman Oldřich Bubeníček (vlevo) s manželkou (vpravo).

Ústí nad Labem - Referendum v Katalánsku ukázalo podle prezidenta Miloše Zemana začínající regionalizaci Evropy. Hlava státu očekává, že se od Velké Británie bude chtít odtrhnout Skotsko. Zeman to řekl v diskusi se zastupiteli na úvod své návštěvy v Ústeckém kraji. Zásah španělských centrálních orgánů proti referendu o samostatnosti bohatého Katalánska označil prezident při odpolední návštěvě Bíliny za neadekvátní.

"Představte si, že v Brně demonstrují zastánci samostatné Moravy," řekl Zeman při dnešní návštěvě Bíliny. "Představte si dále, že v Brně nebo kdekoliv jinde do těchto demonstrantů, kteří chtějí hlasovat, začne policie střílet gumové projektily. Tak to by bylo na pád vlády, minimálně na odvolání ministra vnitra, ale já bych řekl na pád vlády jako celku," uvedl Zeman. Jestliže se to v Katalánsku nestalo, pak to podle něj svědčí o zoufalém strachu španělské vlády z katalánské nezávislosti. "Odpověď gumovými projektily není v demokratické politice nikdy tou adekvátní odpovědí," řekl.

Snahy o samostatnost nejsou podle Zemana v současné době jen věcí Katalánska. "My tady teď můžeme sledovat jakousi postupnou a začínající regionalizaci Evropy. To není jen Katalánsko. To je Skotsko, které se hlásí po vystoupení Británie z Evropské unie k opakování referenda a je velmi pravděpodobné, že tentokrát Skotsko bude chtít vystoupit z Británie a vstoupit do EU. Ale je to také Padánie. Tam vzniklo poměrně silné, chcete-li separatistické nebo autonomní hnutí," uvedl Zeman.

Podle prezidenta je přirozené, že tendence k odtržení zaznívají z bohatých regionů. Za vlastní divokou hypotézu označil možné separatistické tendence v Německu. "Kdybych aplikoval toto měřítko na SRN, tak kdo by se měl jako první odtrhnout? Inu Svobodný stát Bavorsko. Já samozřejmě vůbec neříkám, že se to stane, chraň Bůh. Ale chtěl bych připomenout, že těsně po první světové válce by připraven projekt obnovy bavorského království pod dynastií Wittelsbachů. A kdyby se tento projekt realizoval, možná že Adolf Hitler měl o něco těžší cestu k moci," dodal prezident.

V Bílině hlava státu zopakovala, že možná nastává čas, že se regiony současných evropských zemí začnou odtrhávat. "Počítejme s tím, že čas od času nějaký evropský region zatouží po nezávislosti, doufejme, že to nebude Morava," řekl v Bílině Zeman.

Barcelona oznámila, že hlasování se zúčastnilo asi 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Účast podle těchto údajů činila 42,3 procenta z celkového počtu 5,34 milionu voličů. V neděli bylo při tvrdých zásazích španělské policie proti stoupencům katalánské nezávislosti za použití obušků a gumových projektilů zraněno téměř 900 demonstrantů. Podle představitelů katalánského zdravotnictví utrpělo zranění také 33 policistů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 16. července 2018

Očekáváme v 7:00 18°C

Celá předpověď