Poslanci debatovali o policii při návštěvě čínského prezidenta bez výsledku

foto Ministr vnitra Milan Chovanec 21. dubna v Praze na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny k postupu policie při návštěvě čínského prezidenta v Praze.

Praha - Poslanci debatovali dvě hodiny o postupu policie při březnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Zatímco poslanci pravicové opozice poukazovali na porušování práv lidí, kteří chtěli projevit veřejně názor na stav lidských práv v Číně, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) hájil policisty. Sněmovna nakonec program schůze svolané z podnětu TOP 09 a ODS neschválila. Diskuse tak skončila bez jakéhokoli výsledku.

"Co se stalo, ty tři dny, bylo bezprecedentní porušení práv občanů České republiky na území České republiky," řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Poukazoval na případy, kdy se policisté zaměřili na lidi s tibetskými vlajkami, i uzavření Hradčanského náměstí, na něž bylo ohlášeno shromáždění na podporu Tibetu. Podle předsedy ODS Petra Fialy byla porušena důvěra v nestrannost policie. "My potřebujeme vědět, jestli za tím nebylo nějaké zadání a jestli z toho někdo nemá vyvodit personální, politickou a jinou odpovědnost," uvedl Fiala.

Video: Poslanecká debata o manévrech policie skončila bez výsledku
21.04.2016, 17:50, autor: nlm/xth, zdroj: ČTK/Praha

"Já tady znovu říkám, že policie návštěvu jako celek zvládla velmi dobře a opět z tohoto místa policii poděkuji," hájil policisty Chovanec. Neprokázalo se podle něho, že by policie měla plošný příkaz stranit čínským občanům proti českým nebo strhávat tibetské vlajky. "Když se podíváte na instruktáž, kterou všichni policisté měli, tak je tam napsaný pravý opak," prohlásil ministr.

Ohledně uzavírky Hradčanského náměstí, v souvislosti s níž pravice hovoří o porušení ústavního shromažďovacího práva, Chovanec připomněl, že by se měl záležitostí zabývat soud. Pokud by opatření u soudu neobstálo, vnitro by zřejmě žádalo kvůli zajišťování bezpečnosti změnu zákonů.

Za hlavní problém označil ministr druhou návštěvu policistů na pražské FAMU, kde byla vyvěšena tibetská vlajka. Ač policie podle něho zákon neporušila, za incident se omluvila. Příslušník z ochranné služby prezidenta a velitel na místě, kteří do budovy hlídku poslali, čelí kárnému řízení. Několika jinými případy se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik soudí, že bezpečnostní opatření a případné excesy jsou zástupnou věcí. "Tady jde o politický problém pravice s Čínou. Protože kdyby to byl kdokoli jiný z těch významných světových státníků, tak se nic neděje," řekl Kováčik.

Pro konání schůze nakonec hlasovalo 40 poslanců z řad TOP 09 a Starostů, ODS a KDU-ČSL a taky Chovanec. Aby se uskutečnila, muselo by navržený program podpořit nejméně 63 poslanců.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

Dnes je pondělí 27. března 2017

Očekáváme v 20:00 7°C

Celá předpověď