Kvůli nálezu munice na Opavsku evakuovala policie 33 lidí

foto Vůz české policie - ilustrační foto.

Ostrava - Policie dnes evakuovala kvůli nálezu munice z druhé světové války v obci Nové Sedlice na Opavsku 33 lidí ze sedmi rodinných domů. Likvidace munice trvala zhruba sedm hodin, krátce před 15:00 a lidé se mohli vrátit domů. ČTK to řekl mluvčí opavské policie René Černohorský.

Munice byla nalezena ve čtvrtek při výkopových pracích na zahradě rodinného domu. "Když se odhrnula zemina, tak tam našli nějaké železné předměty, které vypadaly jako munice. Na místo vyjel pyrotechnik," uvedl Černohorský. Munice ale byla objevena za tmy a podle mluvčího bylo nutné místo pořádně prozkoumat, proto se s likvidací střeliva začalo až dnes ráno.

Místo do rána hlídali policisté. Součástí nálezu je zřejmě pěchotní munice a dělostřelecké miny. Část byla podle mluvčího zlikvidována na místě, část pak převezena k další likvidaci. "Na místě pracovalo pět pyrotechniků," uvedl Černohorský. Dodal, že nevznikla žádná škoda na majetku.

Nálezy staré munice jsou na Opavsku poměrně časté, protože se tam na konci druhé světové války odehrávaly těžké boje při Ostravsko-opavské operaci. Například loni v březnu pyrotechnici zneškodnili v Opavě - Kateřinkách nevybuchlou německou leteckou pumu z druhé světové války, na kterou narazili dělníci při výkopových pracích. Kvůli jejímu nálezu bylo tehdy evakuováno asi 700 lidí z největšího opavského sídliště. Leteckou pumu objevili dělníci i v listopadu 2013 v centru Opavy při opravách historického Müllerova domu. Evakuováno tehdy bylo 400 lidí. Sedm desítek lidí bylo v září 2011 evakuováno kvůli nálezu nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války i z okolí bytového domu v opavské Nákladní ulici. V roce 2010 se našla munice v lese v Dobroslavicích na Opavsku. Pyrotechnici ji tehdy musel zneškodnit na místě, protože byla zarostlá v kořenech stromu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

11°C

Dnes je neděle 22. října 2017

Očekáváme v 1:00 8°C

Celá předpověď