Výsledky dramatického finále Generali CEE Cup 2014

foto Generali CEE Cup 2014 - finále

Po intenzivním fotbalovém týdnu byl GENERALI CEE Cup 2014, mezinárodní fotbalový turnaj nejlepších mládežnických týmů (do 19-ti let) ze střední a východní Evropy, zakončen za dramatických okolností. Nejprve došlo k odložení Velkého Finále z večera 30. července na ráno následujícího dne 31. července následované další dramatickou událostí, a to v podobě epického utkání odehraného mezi AS Trenčín and Gyori ETO FC plného vzrušení a napětí, které přetrvalo do posledních chvílí zápasu.

Po otevření bran, ve středu 30. července v den konání Velkého Finále, se nad slavným stadiónem Bohemians 1905 začaly stahovat černé mraky. Už předehra týmů do šesti let zažila průtrž mračen, ale i přes tyto neuvěřitelné podmínky se čtyřem týmům Slavia Praha, Dukla Praha, Xaverov a Bohemians podařilo předvést rozvášněným divákům fantastická představení. Všem ale již bylo jasné, že se hřiště pomalu, ale jistě stává podmáčeným polem a o Velkém Finále se začalo pochybovat.

Po několika hodinovém jednání probíhajícím mezi organizátory, týmy a vedením stadiónu bylo jasné, že zápas musí být odložen. Všíchni museli čekat na další rozhodnutí do rána a doufali, že finální zápas dvou týmů bude moci být odehrán ještě před jejich odjezdem domů. Ráno v 8:00 hod. došlo k další revizi hřiště a kladné rozhodnutí hrát odstartovalo Velké Finále 4. ročníku GENERALI CEE Cup, které začalo v 9:50hod. ve čtvrtek 31. července.

Zatímco se většina diváků shodla, že obhájci titulu Gyori ETO musí být favorité, tým AS Trenčínu nastoupil mnohem rychleji a hru v prvních patnácti minutách ovládl. Hra se začala otáčet ve prospěch maďarského týmu, kteří zajistili první skutečný výstřel na branku ve 22. minutě, po kterém následovala penalta ve 25. minutě. Dramatická hra pokračovala brilantním zásahem trenčínského brankáře, Jozefa Zemanoviče, (později oceněného jako nejlepším brankářem turnaje), který penaltu chytil. Poté, ve 32. minutě zápasu po krátkém útoku skóroval tým Trenčínu, když Roman Holíček zasadil gól do brány protihráče. Maďarský tým se snažil o okamžitou odvetu, kterou opět fantasticky odvrátil Zemanovič. Tým nemohl prolomit smůlu, a proto se skóre 1:0 v poločase postavilo na stranu Trenčína.

Hovoříme-li o prvním poločase, Roberto De Blasio, předseda organizačního výboru, řekl: “Zkusili jsme opravdu vše, abychom našli způsob, jakým zajistit možnost odehrát Velké Finále ve středu večer. Počasí bylo ale proti nám a upřímně bylo velmi nepravděpodobné, že by hra mohla dnes ráno pokračovat. Ale Bohové se na nás usmáli, nejenom, že jsme mohli zápas odstartovat, ale hráči do hry dali úplně vše, takže utkání lze srovnat s utkáním první ligy. Za těchto podmínek musí být hráči velmi unavení, a proto ani není na místě očekávat stejný průběh i v druhé polovině zapásu.”

Hráči měli ale jiné úmysly a tak v druhém poločase vystartovali ještě rychleji než v prvním a brzy měli Slováci opět navrch, to vše zakončil Erik Mikeš, který dal gól. Následujicích dvacet minut utkání vypadalo, jako by celá ta kombinace obdržených gólů, špatného počasí, které finále pozdržely, zpomalila obhájce titulu. Všichni již začali mít pocit, že skóre zápasu zůstane 2:0, když z ničeho nic hráč č. 10 týmu Gyori, Milan Mayer, vsadil gól do branky Slováků a vrátil tím zápas zpět do života. Jen o tři minuty později maďarský hráč, David Demeter, opět skóroval a vyrovnal na 2:2. Posledních dvacet minut přineslo zlom v utkání. Mayer skóroval svým druhým gólem v 73. minutě zápasu a poté Mikes v 79. minutě zápas dorovnal na 3:3. Když už si všichni mysleli, že dojde k prodloužení, Mayer vstřelil svůj hattrick, což mu náležitě přineslo ocenění „Nejlepší střelec hattricků turnaje“, a tým Gyori ETO obhájil titul druhý rok po sobě.

De Blasio řekl: “Byl to neuvěřitelný turnaj a neuvěřitelné finále. Po loňském finále jsme si mysleli, že nic toto utkání nemůže předčit, ale letošní finále bylo něco neuvěřitelného. Tito mladí hráči jsou tak talentovaní a pořád se velmi snaží, jsem si jistý, že jsme dnes viděli některé budoucí hvězdy fotbalu.” Jako již tradičně se během ceremoniálu vyhlášení vítězů GENERALI CEE Cup turnaje předávala řada speciálních ocenění včetně ceny za nejlepšího brankáře (Zemanovič z týmu Trenčín), který se dává v památce smutně zesnulého Franca Manciniho, cena za nejlepšího střelce hattricků, kterou dostal Mayer z týmu Gyori a cena Diadory pro nejlepšího hráče turnaje, kterou si odnesl Martin Vlček z Trenčína. Všechna ocenění byla předána z rukou Jiřího Cívky, tiskového mluvčího a člena představenstva Nadace Generali Česká republika. Toto byl čtvrtý ročník CEE Cup a pro Nadaci GENERALI ČR druhý ročník, na kterém se podílela jako titulní partner. O sponzorství turnaje pan Cívka řekl: “Bylo nám potěšením, že jsme se opět mohli zapojit to tohoto neuvěřitelného turnaje a to i přes veškeré komplikace, které nám přineslo počasí a přes všechna dramata, jsme si celou podívanou užili. Jak jsme již řekli, tento turnaj ukazuje to nejlepší z tohoto sportu a když jsem dnes sledoval ty mladé hráče, tak jsem si jist, že v budoucnu o nich budeme ještě hodně slyšet.“

Turnaj GENERALI CEE Cup se zaměřuje na “úctu”, “fair play” a “soutěživost ”, všechny aspekty, které jsou velmi důležité pro dnešní mladé fotbalové hráče. Dalším důležitým aspektem je zviditelnění, které turnaj přináší do České republiky a do hlavního města Prahy.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK