Vyplatí se více nákup nákladního vozidla, nebo je lepší jeho pronájem?

foto Pronájem kamionu

Stavební firmy, menší spediční společnosti a různí živnostníci i podnikatelé se neobejdou bez nákladního vozidla, případně alespoň prostorné dodávky. Jenže pořízení užitkových automobilů a jejich příslušenství je vysoce nákladnou záležitostí. Ne každý si je tak může dovolit. V určitých případech se spíše než nákup vyplatí pronájem.

U pronájmu nemusíte mít stovky tisíc korun ihned k dispozici

Pronájem kamionu či jiného nákladního vozidla je efektivnější pro ty z vás, kteří mají malý kapitál a potřebují jej investovat spíše do samotné podnikatelské činnosti a jejího rozvoje. I obyčejný ojetý kamion vyjde na stovky tisíc korun, přičemž jeho koupí nemáte jistotu, že bude spolehlivě fungovat alespoň pár let.

V případě, že nemáte tolik volných finančních prostředků, nebo jen zkrátka chcete mít k dispozici neustále kvalitní firemní flotilu nákladních motorových vozidel, vyplatí se spíše poohlédnout se po pronájmu. Je vhodný i ve chvíli, kdy vůz potřebujete jen na určitou dobu, po níž by vám vůz zbytečně stál v garáži a nebyl využitý.

Vybrat si lze různé varianty pronájmu

Pronájem kamionuPronájmy kamionů, dodávek a dalších užitkových vozů se v tuzemsku zabývá společnost Fraikin. Nabízí 2 varianty řešení – krátkodobou a dlouhodobou smlouvu.

Krátkodobý pronájem se vyplatí firmě, jež vozidlo potřebuje právě jen na dobu určitou. Může se jednat klidně i o jediný den, ale také až o 12 měsíců. Záleží jen na vás, jak dlouho vozidlo potřebujete využívat. Máte přitom jistotu, že vůz bude v dobrém stavu. Obvykle se jedná o zcela nová auta.

Druhá varianta, dlouhodobý pronájem, pak umožňuje získat špičkovou flotilu nákladních automobilů až na několik let. Jedná se vlastně o takzvaný operativní leasing, kdy na základě smlouvy platíte za pronájem pravidelné měsíční splátky. Po uplynutí sjednané lhůty můžete znovu uzavřít nový kontrakt s tím, že dojde k obnově flotily. Neustále tak máte možnost využívat vozidla, která jsou v dobrém technickém stavu. Za pronájem platíte řádově jednotky tisíc korun, což znamená, že vás provoz firemní flotily nevyjde draho jako v případě nákupu. Ušetříte tím finance, jež můžete směle využít k rozvoji vašeho podnikání a zvýšení zisků společnosti.

U pronájmu nákladního auta se nemusíte starat o další náklady

Pronájem nákladních aut tímto způsobem má i další výhody. V rámci balíčku na základě sjednané smlouvy totiž máte zahrnuté například i platby za pojištění, technickou prohlídku a servis vozidel. Sami si platíte už jen za pohonné hmoty, což zpřehledňuje náklady na provoz firemní automobilové flotily.

Je jasné, že řešení v podobě pronájmu užitkových vozidel není vhodné pro každou firmu a podnikatele. Máte-li dostatek financí, asi se vyplatí pořídit si spíše vlastní vozový park, který pak po určité době můžete ještě výhodně prodat. Půjčovna nákladních aut je ale možností, jež řeší problém značné části zejména menších firem a živnostníků. A to hlavně ve chvíli, kdy s podnikatelskou činností teprve začínají.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

28°C

Dnes je pátek 20. července 2018

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď