Ve frontě na Ho Či Mina

foto

Vietnamský prezident a vůdce boje za národní osvobození, ale také spisovatel, novinář a básník Ho Či Min (1890 – 1969) se ve své zemi stále těší velké úctě. Jeho mauzoleum patří v Hanoji dokonce k nejnavštěvovanějším památkám. Před majestátní budovou z šedé žuly, v jejíž centrální hale odpočívá balzamované Ho Či Minovo tělo, se tvoří dlouhé fronty, v nichž trpělivě čekají návštěvníci všech generací. Převážnou většinu z nich netvoří turisté, ale Vietnamci z různých částí země.

Přestože fronta vypadá nekonečně, netrvá to obvykle déle než dvacet minut a jste vevnitř, v interiérech z leštěného kamene, v tiché atmosféře, pod dohledem stráží v bílých uniformách. Vstup je zdarma, jen u vchodu se musíte na chvilku rozloučit se svými mobilními telefony a uschovat je do skříněk. Fotit a telefonovat je totiž zakázáno, stejně tak jako vejít dovnitř v nevhodném oblečení. Takže žádné kraťasy nebo minisukně. Otevřeno je kromě pátku a pondělí jen v dopoledních hodinách, proto raději svoji prohlídku nasměrujte mezi osmou a desátou. A chcete-li mít jistotu, že ostatky Ho Či Mina budou v době vaší návštěvy na svém místě v proskleném sarkofágu, ověřte si raději dopředu, zda tělo zrovna nebylo posláno na údržbu do Moskvy, což se prý každoročně děje po dobu dvou, tří měsíců v období od srpna do listopadu.

Ale i tak stojí za návštěvu celý komplex, jehož součástí mauzoleum je. Můžete se projít po náměstí Ba Dinh, na němž Ho Či Min vyhlásil 2. září 1945 samostatnost Vietnamu, podívat se na slavnostní vztyčení vlajky, v přilehlých zahradách si přivonět k rostlinám dovezeným z různých koutů země nebo navštívit nedaleké Ho Či Minovo muzeum. A také na chvilku utéct od dopravního ruchu velkoměsta, neboť po rozlehlém prostranství Ba Dinh nesmějí projíždět žádná auta ani motorky, které jsou jinak v Hanoji všudypřítomné.

Vzpomínku na bývalé časy můžete završit cestou od mauzolea do Staré čtvrti a zamávat v Leninově parku soše Vladimíra Iljiče. V jejím okolí nejspíše najdete mladé Vietnamce na skateboardech nebo kolečkových bruslích či dvojice relaxující uprostřed zeleně. Chvilka odpočinku nemůže být na škodu. Po zhruba čtvrthodinové pěší procházce už opět budete pohlceni pravou atmosférou živých hanojských ulic.

Vybírejte poznávací či kombinované zájezdy Vietnam a získejte zážitky na celý život. Poznání exotického Vietnamu nikdy nebylo blíž.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

28°C

Dnes je pondělí 23. července 2018

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď