WorldReligionNews - Paradox agresivního sekularismu: Vyloučení náboženství z veřejného života politizuje církev

foto WorldReligionNews - Paradox agresivního sekularismu (PRNewsfoto/World Religion News)
WorldReligionNews - Paradox agresivního sekularismu (PRNewsfoto/World Religion News)

Santa Monica (Kalifornie) 4. prosince (PROTEXT/PRNewswire) - Michael Wakelin z WorldReligionNews.com zkoumá obtížné téma interakce mezi církví a státem, světským a církevním životem - v moderním světě a z historického pohledu.

(Fotografie: http://mma.prnewswire.com/media/614080/WorldReligionNews_Church_and_State.jpg )

Chcete-li si přečíst celý článek publikovaný 30. listopadu, klikněte zde: http://www.worldreligionnews.com/religion-news/paradox-aggressive-secularism-exclusion-religion-public-life-politicizes-church

Autor se ptá, zda odluka církve od státu, která byla původně zamýšlena jako přiměřená odpověď na klerikalismus i politický diktát v náboženské sféře, "stála za to", pokud výsledná nejednoznačnost "přinutila náboženské organizace postavit se proti svým vlastním dogmatům, nebo je podnítila spolupracovat s násilnými ateistickými režimy a dokonce i zahraničními speciálními službami". Jako příklad autor uvádí historii účasti nebo dokonce kolaborace ekumenického patriarchátu s mladým sovětským režimem ve 20. letech s hrozivými důsledky pro důstojnost a duchovní zdraví ortodoxní církve obecně.

Autor poznamenává, že historické příklady a pečlivé posouzení moderního stavu náboženských záležitostí potvrzují naléhavou "potřebu dialogu mezi světskými a církevními úřady". "Odluka církve od státu by měla proběhnout především v myslích úředníků a duchovních. To naopak vyžaduje, aby samotná myšlenka na církevní záležitosti byla viditelně zastoupena v našich veřejných projevech, a avy z nich nebyla vyloučena," uzavírá autor tento článek.

Zdroj: World Religion News

Grégory Mathieu, WorldReligionNews, Telefon: +1-480-624-2599, E-mail: worldreligionnewscom@gmail.com

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

4°C

Dnes je pondělí 19. února 2018

Očekáváme v 3:00 -4°C

Celá předpověď