VÝSTAVA "PŘED OČIMA" PŘEDSTAVUJE PŘÍBĚHY IRÁKU OČIMA TAMNÍCH FOTOGRAFŮ

foto

Praha 7. září (PROTEXT) -

Výstava Před očima: Příběhy Iráku 8. 9. 2017 - 8. 1. 2018

Výstava PŘED OČIMA v Centru současného umění DOX představuje méně známý obraz Iráku. Dokumentární snímky mladé generace iráckých fotografů se snaží přiblížit, jak vypadá život v zemi, kterou známe téměř výhradně prostřednictvím mediálních záběrů válečného konfliktu. Výstava potrvá do 8. ledna 2018.

Současný Irák, zemi procházející dlouhodobým válečným konfliktem, jehož důsledky dávno přesáhly její hranice, "známe" z veřejných médií především prostřednictvím obrazů války, násilí, humanitárních krizí či uprchlických táborů.

Výstava PŘED OČIMA: Příběhy Iráku nabízí jiný pohled. Představuje Irák očima tamních mladých dokumentárních fotografů a fotografek, kteří zachycují méně často zobrazované fragmenty a útržky každodenní reality: od hornatých pustin severních hranic země přes všední i nevšední situace z vnitrozemí či ozvěny nedávné historie až po důsledky vleklého válečného konfliktu.

Díky znalosti lokálního prostředí a díky přístupu do míst, oblastí a komunit, které zůstávají často mimo dosah či zájem zahraničních fotožurnalistů, přibližují fotografové Aram Karim, Bnar Sardar, Hawre Khalid, Seivan M. Salim, Rawsht Twana a Ali Arkady svoji zemi, která byla kdysi územím starověké Mezopotámie, její obyvatele, jejich příběhy a život, který plyne válce navzdory.

Autor projektu a kurátor výstavy PŘED OČIMA Stefano Carini odjel v květnu 2014 do Iráku pracovat jako foto editor v jediné nezávislé irácké fotoagentuře. Měsíc po jeho příjezdu, 10. června 2014, obsadili bojovníci tzv. Islámského státu Mosul a během následujících tří dnů dobyli další stovky kilometrů území. Došlo tak k vysídlení půl milionu obyvatel, a vypukla jedna z nejhorších humanitárních krizí od druhé světové války. Zakladatel a ředitel agentury, pro níž Carini pracoval, byl 12. června 2014 unesen a do dnešního dne je nezvěstný.

"Věděl jsem, že můžu a vlastně tedy i musím udělat, co bylo zapotřebí. Vzhledem k situaci jsem se rozhodl v Iráku zůstat, pokračovat ve vedení agentury a ve spolupráci s místními mladými fotografy, jejichž projekty představuje výstava PŘED OČIMA”, říká autor projektu. Osobní zkušenost s pobytem v Iráku zachycují Cariniho vlastní fotografie v doprovodné výstavě s názvem Žena, měsíc, had, která je stejně jako hlavní výstava PŘED OČIMA k vidění do 8. ledna 2018.

Část projektu PŘED OČIMA je online: http://www.mapofdisplacement.com

V rámci projektu vychází doprovodná fotografická publikace.

Fotografie v tiskové kvalitě jsou ke stažení na http://www.dox.cz/cs/press

Výstava je otevřena denně kromě úterý:

Po 10-18, Út zavřeno, St a Pá 11-19, Čt 11 - 21, So-Ne 10-18

Fotografové: Aram Karim, Bnar Sardar, Hawre Khalid, Seivan M. Salim, Rawsht Twana, Twana Abdullah a Ali Arkady.

Autoři projektu: Stefano Carini, Dario Bosio / DARST

Kurátor: Stefano Carini

Koncept výstavy: Stefano Carini, Michaela Šilpochová (DOX), Leoš Válka (DOX)

Stefano Carini / Po ukončení studia fotografie a fotožurnalistiky pracoval Stefano Carini jako fotoeditor v agentuře NOOR Images v Amsterdamu. V květnu 2014 se přestěhoval do Iráku, kde vedl agenturu Metrography. Zde inicioval a řídil roční projekt Mapa vysídlení, který dokumentuje životy vysídlených Iráčanů. Carini přednáší na řadě institucí po celém světě a je kurátorem sólových i skupinových výstav. Je spoluzakladatelem a ředitelem studia DARST, které se zabývá výzkumem a tvorbou dokumentárních projektů.

Dario Bosio vystudoval žurnalistiku se specializací na dokumentární fotografii a videotvorbu. Pracoval mimo jiné v agentuře NOOR Images v Amsterdamu a 10b Photography v Římě. V roce 2015 odjel do Iráku, kde se stal fotoeditorem v agentuře Metrography. Během té doby se jako kurátor podílel na projektu Mapa vysídlení. Bosio pracuje mezi Itálií a Německem a je spoluzakladatelem a uměleckým ředitelem studia DARST. Jako dokumentární fotograf a video tvůrce se zaměřuje na společenská témata a dobrovolně zkoumá jazyk fotožurnalistiky.

DOPROVODNÝ PROGRAM

9. 9. / 17h

PŘED OČIMA - komentovaná prohlídka a diskuze s fotografy a kurátory výstavy

25. 9. / 18h

Komentovaná prohlídka s předními českými fotožurnalisty

10. 10. / 10.30h

(S)TISK DOBY na Festivalu demokracie Forum 2000 / panel zahraničních novinářů a korespondentů diskutuje o „post-pravdivém“ světě, fotožurnalistice, vojenském zpravodajství a souvisejících otázkách

11. 10. / 19h

ON AIR: Bakhtiyar Ali & Kareem Abdulrahman / diskuze ve Vzducholodi Gulliver s oceňovaným kurdským autorem a překladatelem jeho díla z kurdštiny

16 - 20. 10.

Fotografický workshop s fotoeditorem a autorem projektu PŘED OČIMA Stefanem Carinim

19. 10. / 19h

KINOLAB - Moc hranic: Hledání identity / filmově-diskuzní večer na téma: identita člověka, národní identita a pojem domova

22. 11. / 19h

KINOLAB - Moc hranic: Miluj bližního svého / filmově-diskuzní večer na téma: náboženství a dezinterpretace jejich výkladu ?

6. 12. / 19h

KINOLAB - Moc hranic: Místo domova / filmově-diskuzní večer na téma: život ve válkou zmítané zemi

Kontakt pro média

Michaela Šilpochová

+420 774 222 355; michaela@dox.cz

Centrum současného umění DOX

Poupětova 1, 170 00, Praha 7

http://www.dox.cz

Spoluorganizátor: DARST

Partner výstavy: Italský kulturní institut

Partneři Centra DOX: Hlavní město Praha, Metrostav, MK ČR, Premiant City Tour s.r.o.

Mediální partneři Centra DOX: Hospodářské noviny, RESPEKT, Art&Antiques, Xantypa, Prague Events Calendar

Činnost Centra DOX je podporována grantem hl. m. Prahy pro rok 2017 ve výši 7.000.000 Kč.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

17°C

Dnes je neděle 24. června 2018

Očekáváme v 15:00 18°C

Celá předpověď