Amazon not likely in Czech town, assembly rejects contracts

Ilustrační foto - Brněnští zastupitelé schválili 14. února na mimořádném zasedání smlouvu města s ŘSD o stavbě dálničního sjezdu do průmyslové zóny Černovická terasa, která je podmínkou pro vybudování obřího logistického skladu Amazonu. Schválili ji s dodatkem, který stát zavazuje ke stavbě sjezdu. Zároveň schválili dodatek smlouvy s developerem CTP Invest, který se zavázal podílet na výkupu pozemků pro stavbu. Na snímku vlevo je náměstek ministra dopravy Kamil Rudolecký, vpravo ministr průmyslu Jan Mládek.

published: 14.02.2014, 17:39 | updated: 14.02.2014 17:50:20

Brno - Brno assembly members did not approve any contract enabling the U.S. online company Amazon to build a logistics centre in the city today and the firm will now probably seek another place.

The assembly rejected a contract with the CTP developer on the sale of land as well as a contract with the Road and Motorway Directorate on the construction of a motorway exit.

The assembly members were weighing the rejection of the creation of minimally 1500 jobs against burdening the southern district of Brno with 20,000 inhabitants with more traffic that is excessive there already now.

The assembly of Dobroviz, central Bohemia, approved a memorandum of cooperation and an agreement with a developer who also wants to build an Amazon logistics center at the village by a tight majority of votes on Thursday.

The village is situated close to the Prague Vaclav Havel Airport.

Author:
www.ctk.cz

Share

Související zprávy

Žádné zprávy

Anketa

Věříte tomu, že Rusko nezasahuje do dění na Ukrajině? (zpráva)

34% Ano
66% Ne
Počet hlasujících: 5290
Dnes je 20.4.2014, svátek má Marcela
Reklama
Reklama
Deset let v EU
Deset let v EU

Není důvod slavit 10 let členství v EU, míní Klaus

Ukrajinská krize
Ukrajinská krize

Východ Ukrajiny odmítá respektovat dohodu ze Ženevy
Fotogalerie

Velikost textu: a a A