Amazon not likely in Czech town, assembly rejects contracts

Ilustrační foto - Brněnští zastupitelé schválili 14. února na mimořádném zasedání smlouvu města s ŘSD o stavbě dálničního sjezdu do průmyslové zóny Černovická terasa, která je podmínkou pro vybudování obřího logistického skladu Amazonu. Schválili ji s dodatkem, který stát zavazuje ke stavbě sjezdu. Zároveň schválili dodatek smlouvy s developerem CTP Invest, který se zavázal podílet na výkupu pozemků pro stavbu. Na snímku vlevo je náměstek ministra dopravy Kamil Rudolecký, vpravo ministr průmyslu Jan Mládek.

published: 14.02.2014, 17:39 | updated: 14.02.2014 17:50:20

Brno - Brno assembly members did not approve any contract enabling the U.S. online company Amazon to build a logistics centre in the city today and the firm will now probably seek another place.

The assembly rejected a contract with the CTP developer on the sale of land as well as a contract with the Road and Motorway Directorate on the construction of a motorway exit.

The assembly members were weighing the rejection of the creation of minimally 1500 jobs against burdening the southern district of Brno with 20,000 inhabitants with more traffic that is excessive there already now.

The assembly of Dobroviz, central Bohemia, approved a memorandum of cooperation and an agreement with a developer who also wants to build an Amazon logistics center at the village by a tight majority of votes on Thursday.

The village is situated close to the Prague Vaclav Havel Airport.

Author:
www.ctk.cz

Share

Související zprávy

Žádné zprávy

Anketa

Považujete za správný plán vlády nekritizovat Čínu za Tibet kvůli vidině zlepšení ekonomických vztahů? (zpráva)

42% Ano
56% Ne
2% Nevím
Počet hlasujících: 1494
Dnes je 25.4.2014, svátek má Marek
Reklama
Reklama
Vztahy USA a Ruska
Vztahy USA a Ruska

Reuters: Kroky USA vždy vyvolávaly přehnanou reakci Ruska

Ukrajinská krize
Ukrajinská krize

Napětí na východě Ukrajiny stouplo, Rusko řinčí zbraněmi
Fotogalerie

Velikost textu: a a A