vydáno: 22.02.2012, 11:30 | aktualizace: 22.02.2012 11:42
Český Krumlov - Kolekci vltavínů různé škály barev a tvarů reprezentující mnoho nalezišť si budou moci prohlédnout návštěvníci v novém Muzeu vltavínů v Českém Krumlově. Na jeho vybudování získalo stejnojmenné občanské sdružení dotaci téměř pět milionů korun z Regionálního operačního programu Jihozápad. Otevřeno bude na začátku turistické sezony 2013. Vznikne v centru města v památkově chráněném objektu v Panské ulici.
"Nejdříve bude nutné rekonstruovat dvě podlaží domu a souběžně s úpravami prostor budeme pracovat na expozici, abychom ji stihli na jaře 2013 instalovat," řekl předseda sdružení a geolog Vít Kršul. Na předfinancování projektu si musí sdružení vzít úvěr v plné výši nákladů, tedy téměř sedmi milionů korun.
Expozice podle Kršula osloví laiky i odbornou veřejnost. Jejími stěžejními pilíři budou projekce naučného filmu o kráterech po dopadu meteoritů na Zemi a vltavínech, který bude vytvořen ve spolupráci s odborníky z Čech a Německa, a výstava vzorků vltavínů provázaná s interaktivní mapou nejvýznamnějších nalezišť.
Vltavíny jsou česká rarita, jinde na světě se nevyskytují. Vznikly zhruba před 15 miliony let díky dopadu meteoritu. Přiletěly do Čech z Bavorska. Vyskytují se téměř výhradně v jižních Čech a na jižní Moravě. Největší sbírky vltavínů si dosud mohou návštěvníci prohlédnout v muzeu v Týně nad Vltavou či v Třebíči. Zavítat za nimi mohou i do brněnského Moravského zemského muzea či pražského Národního muzea. V Muzeu vltavínů v Českém Krumlově budou moci zájemci prostřednictvím audiovizuálního pořadu prožít celý jejich příběh.
V Českém Krumlově, turisticky nejatraktivnějším městě jižních Čech, je osm muzeí. Patří k nim loni otevřené Hradní muzeum, které návštěvníky zavede do dob pánů z Krumlova, Museum Fotoateliér Seidel, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, Museum historických motocyklů, Muzeum loutek z depozitářů Národního muzea v Praze, Muzeum marionet, Muzeum stavebních dějin a řemesel, Muzeum útrpného práva a Regionální muzeum, jež zřizuje kraj.
Autor:
ČTK
www.ctk.cz
Měli by po Rathově zatčení odstoupit středočeští radní? (článek )
Celkem hlasovalo 4906 uživatelů.
25.05.2012 | 13:55
celý článek
25.05.2012 | 11:51
celý článek
25.05.2012 | 10:51
celý článek
V neděli vrcholí v Cannes mezinárodní filmový festival
25.05.2012 | 10:07
Ceny Společnosti pro vědu a umění obdrželi Švejnar či Maciuchová
24.05.2012 | 17:50
DOX skládá poctu Johnu Cageovi
24.05.2012 | 17:46