Vrah z Las Vegas nebyl trestán, podle bratra byl milionář

foto Policisté u těla střelce v Las Vegas.

Las Vegas - Nejhorší masakr v novodobých dějinách Spojených států, při kterém v Las Vegas zahynulo nejméně 58 lidí a přes 500 dalších osob utrpělo zranění, má podle policie na svědomí čtyřiašedesátiletý Stephen Craig Paddock. Muž, který žil v posledních letech v seniorské komunitě ve městě Mesquite v Nevadě, asi 120 kilometrů od místa tragédie, byl podle svého bratra milionářem a častým klientem kasin.

Paddock podle policie střílel na návštěvníky koncertu country hudby z 32. podlaží hotelu Mandalay Bay. Policisté u něj našli více než deset střelných zbraní. Místní šerif Joseph Lombardo popsal Paddocka jako "pološílenou osobu, která chtěla způsobit masakr".

"Nemáme ani ponětí, čemu věřil," uvedl rovněž šerif Lombardo, podle kterého ale masakr nesouvisí s terorismem.

Prostřednictvím své tiskové agentury Amak se už nicméně k činu přihlásila organizace Islámský stát (IS), podle které Paddock před několika měsíci konvertoval k islámu. Radikálové z IS se v posledních letech hlásí k většině útoků ve světě. Podle amerických expertů je však jeho spojení s teroristickou organizací málo pravděpodobné.

Jeho bratr Eric Paddock médiím řekl, že sourozenec byl milionářem, který své jmění získal investicemi do nemovitostí. Do kasin prý jezdil utrácet tak často, že mu mnohdy poskytovala pokoj či jídlo zdarma. O politiku či náboženství se prý vůbec nezajímal a nejevil násilné sklony.

"Jsme naprosto v šoku," uvedl Eric Paddock. "Nechápeme, co se stalo," řekl v rozhovoru s televizní stanicí WOFL-Channel 35. "Je to jako by na naši rodinu právě spadl asteroid," dodal. Podle stanice NBC měl střelec pilotní průkaz a vlastnil dvě letadla. Měl také lovecké povolení.

Paddockův bratr stanici NBC rovněž potvrdil, že jejich otcem byl Patrick Benjamin Paddock, bankovní lupič odsouzený k 20 letům vězení, který byl v letech 1969 až 1977 po útěku z texaského vězení na seznamu deseti nejhledanějších zločinců amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Podle nevadské policie měl Paddock kromě několika dopravních přestupků čistý trestní rejstřík. Žil podle ní v posledních letech ve městě Mesquite ve státě Nevada, které má asi 14.000 obyvatel. Bydlel v patrovém domku v seniorské čtvrti známé jako Sun City Mesquite, jejíž součástí je golfové hřiště a několik bazénů. Dům koupil v roce 2015. V areálu Sun City se 1400 domy mohou žít jen lidé starší 55 let, uvedl list USA Today.

V letech 2004-12 žil Paddock v Texasu, na předměstí Dallasu, uvedla agentura AP. V Dallasu se živil jako domovník v obytném komplexu zvaném Central Park.

V hotelu v Las Vegas se Paddock ubytoval 28. září. Policie původně pátrala také po Marilou Danleyové, která se podle prvotních informací ubytovala v hotelu s Paddockem. Po jejím výslechu ale policisté uvedli, že se o ni už v souvislosti s případem dál nezajímají.

Podle médií měl Paddock u sebe v době činu zhruba desítku zbraní. Jednu z nich si podle AP koupil v únoru ve státě Utah. Podle majitele obchodu nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl být nebezpečný.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 20. července 2018

Očekáváme v 3:00 16°C

Celá předpověď