Podle Rajoye policie v Katalánsku jednala pevně a klidně

foto Pořádkové síly španělské policie v Katalánsku brání voličům ve vstupu do volebních místností, v nichž dnes chtěla regionální vláda uspořádat referendum o nezávislosti autonomního regionu.

Madrid - Španělský premiér Mariano Rajoy dnes prohlásil, že bezpečnostní složky v Katalánsku splnily při maření tamního referenda o nezávislosti svou povinnost a respektovaly příkaz, který dostaly od justice. Tvrdil, že pořádkové jednotky reagovaly pevně a klidně. Katalánské zdravotnické zdroje ale informují o více než 760 zraněných a postup španělské policie a národní gardy vyvolává kritiku v zahraničí.

"Bylo by snadnější se dívat do strany," řekl Rajoy, podle kterého hlasování představovalo "skutečný útok proti právnímu státu, na který stát reagoval s pevností a vyrovnaností". Také tvrdil, že Katalánsko neuspělo při uspořádání referenda. Prohlásil, že lidé v Katalánsku byli podvedeni, aby se zapojili do zakázaného hlasování.

Referendum bylo strategií regionální vlády, jak zasáhnout proti legalitě a demokratické harmonii. "Byla to cesta, která nikam nevede," dodal Rajoy. Zároveň vyzval všechny politické strany ve Španělsku, aby jednaly o budoucnosti země.

Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis prohlásil, že dnešní násilí, které v Katalánsku vypuklo, když se policie snažila zabránit tomu, aby lidé hlasovali, bylo "nešťastné" a "nepříjemné", ale "přiměřené". V rozhovoru s agenturou AP svalil odpovědnost výhradně na katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a jeho regionální vládu. "Pokud lidé trvají na tom, že poruší zákon, a dělají něco, co bylo důsledně prohlášeno za nezákonné a protiústavní, musí policisté zákon vynutit," řekl. I on označil použití síly za přiměřené a za reakci na to, že bylo policii bráněno v její práci.

Barcelonská starostka Ada Colauová vyzvala Rajoye k demisi. Obvinila ho, že se zbaběle schoval za prokuraturu a soudy. Také prohlásila, že se Evropská unie musí postavit čelem k tomu, co se stalo v Katalánsku. Na situaci v regionu zatím nereagoval žádný unijní představitel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 23:00 22°C

Celá předpověď