Katalánští voliči obsazují hlasovací místnosti, policie je zavírá

foto Muž v Barceloně vylepuje plakáty před referendem o nezávislosti Katalánska.

Barcelona - Katalánští voliči se dnes začali stěhovat do škol, které byly určeny jako volební místnosti, aby tak zajistili jejich otevření pro nedělní referendum o nezávislosti. Deník El País informoval již o desítce "okupovaných" vzdělávacích zařízení z ohlášených 2315 volebních místností. Katalánská policie mezitím místnosti začala obcházet a uzavírat a tvrdí, že takto zajistí všechny.

 

V některých případech se stoupenci samostatného Katalánska shromažďují uvnitř škol, jinde, jako například ve městě Terrassa, se lidé chystají nocovat před nimi. V některých školách jsou prý připraveny aktivity pro děti, rodiče a lidi ze sousedství na celý víkend. Deník El País zatím informoval o pěti školách obsazených voliči v Barceloně, další je například ve vesničce Mieres u města Girona.

 

"Já tady budu spát se svým nejstarším synem, který sem chodí," řekla agentuře AFP Gisela Losová před základní školou v barcelonské čtvrti Gràcia. "Přijde dalších pět rodin se svými dětmi, a nepochybně další, zítra nás tu určitě bude ještě víc," dodala matka tří dětí.

 

Agentura AP uvedla, že regionální policie v Katalánsku dnes večer dostala příkaz do nedělní šesté hodiny ranní vyklidit všechny ohlášené volební místnosti. Policie údajně hodlá navštívit všech více než 2300 objektů a zabavit urny, hlasovací lístky a místnosti uzavřít. Policisté nemají používat například obušky, v případě nutnosti však mohou užít sílu k vyvedení osob. Katalánská policie podle El País již některé hlasovací místnosti uzavřela.

 

To, jak se na 17.000 příslušníků sboru známého v Katalánsku pod názvem Mossos d'Esquadra postaví k novým příkazům, je podle agentury AP klíčovým faktorem v otázce úspěchu plánovaného referenda. Ředitel Mossos d'Esquadra ve středu proti obsazovaní hlasovacích místností vyjádřil výhrady s tím, že hlavním posláním policie je "zajistit práva občanů, nikoli znemožňovat jejich výkon".

 

Katalánský premiér Carles Puigdemont dnes vyzval španělskou policii, aby se během nedělního referenda chovala profesionálně, a ne agresivně a podle politických rozkazů z Madridu. Řekl také, že katalánští voliči si budou počínat mírumilovně.

 

České ministerstvo zahraničních věcí však očekává nepokoje a doporučuje proto Čechům vyhýbat se v Katalánsku o víkendu místům s vysokou koncentrací lidí a dbát pokynů bezpečnostních složek. Podobná varování vydaly také německé a francouzské úřady.

Katalánské referendum stále předmětem sporů Madridu a Barcelony

Španělsko od termínu kontroverzního referenda o nezávislosti Katalánska dělí méně než 48 hodin a ani Madrid, ani Barcelona neustoupily ze svých protichůdných pozic. Španělský ministr kultury dnes zopakoval stanovisko centrální vlády, když novinářům řekl, že referendum se neuskuteční, zatímco mluvčí katalánské vlády informoval o plánovaném otevření na 2300 volebních místností, napsala agentura AP. Panují obavy z nepokojů a české ministerstvo zahraničí Čechům v Katalánsku doporučuje vyhnout se o víkendu místům s větší koncentrací lidí.

"(Centrální španělská) vláda má ústavní mandát k tomu, aby vymáhala zákony zajišťující veřejný pořádek," řekl ministr kultury a mluvčí vlády v Madridu Íñigo Méndez de Vigo při pravidelném setkání s médii. "Zákony platí pro všechny a ti, kdo je poruší, budou čelit následkům," dodal. Madrid považuje referendum za protiústavní a španělská justice nařídila policistům v Katalánsku zabránit jakékoli snaze o jeho podporu.

Katalánská vláda trvá na tom, že hlasování proběhne, a věří, že se ho zúčastní přes 60 procent z 5,3 milionu oprávněných voličů. Vicepremiér Oriol Junqueras uvedl, že lidé budou moci hlasovat, "i kdyby někdo přepadl volební místnosti a snažil se zabránit něčemu tak přirozenému, jako je vhození lístku do urny". Madrid přitom ve středu právě obsazení volebních místností nařídil, vedení katalánského policejního sboru se ale k takovému kroku uchýlit nechce.

Z průzkumů vyplývá, že většina Katalánců chce mít možnost vyjádřit se k osudu autonomního regionu, podle světových médií však odtržení od Španělska většinovou podporu nemá. Podle deníku The Guardian si jej přeje 41 procent místních, zpravodaj amerického listu The New York Times zase napsal, že "nedávné průzkumy dokumentují slábnoucí podporu samostatnosti".

Katalánští činitelé, včetně starostky Barcelony Ady Colauové, v minulých dnech vyzývali Evropskou unii, aby na sebe ve vyostřené situaci mezi Barcelonou a Madridem vzala roli prostředníka. Takovou možnost dnes zavrhl předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani s tím, že jde o "problém Španělska, v němž (EU) mnoho nezmůže" a že "na právní úrovni má Madrid pravdu". V minulých dnech katalánský premiér Carles Puigdemont obvinil unii, že nedbá přání Katalánska, šéf katalánské diplomacie Raül Romeva zase vyjádřil názor, že EU by měla jeho region podpořit.

Jak přesně bude v neděli probíhat plebiscit, který na začátku září nařídil zastavit španělský ústavní soud, není v tuto chvíli jasné.

České ministerstvo zahraničí "s ohledem na vysoce pravděpodobnou možnost pouličních nepokojů během nadcházejícího víkendu, a to zejména v Barceloně", doporučuje Čechům v oblasti "vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob a řídit se pokyny místních orgánů". MZV také doporučuje registraci v databázi DROZD, která usnadňuje pomoc českým občanům při pobytu v zahraničí, a v případě potíží radí kontaktovat zastupitelský úřad v Madridu na nouzové lince +34 69 998 2307.

Jedno hlasování o nezávislosti již Katalánsko v minulosti zažilo. V roce 2014 jej však španělský ústavní soud následně prohlásil za nelegální. Tehdy se zúčastnilo 2,2 milionu voličů, z nichž 80 procent údajně hlasovalo pro odtržení. Pokud by se voliči v neděli vyslovili stejně, katalánské úřady tvrdí, že nezávislost vyhlásí do 48 hodin od sečtení hlasů.

Katalánská vláda pokračuje v přípravách referenda, Madrid zuří

Dva dny před sporným referendem v Katalánsku o nezávislosti dávají vůdci místních separatistů najevo, že jsou odhodlanější než kdykoliv dříve uspořádat hlasování, zatímco španělské úřady ve snaze plebiscitu zabránit hrozí dalšími sankcemi, upozornila dnes agentura AFP. Navzdory zákazům hodlají vládnoucí separatisté v Katalánsku v neděli otevřít 2300 volebních místností, aby voliči mohli hlasovat o nezávislosti.

"Půjdeme až do konce," prohlásil katalánský premiér Carles Puigdemont při schůzce se zástupci škol, kde by mohly být umístěny volební místnosti. Současně ujistil, že spolu s regionální vládou přebírá "veškerou odpovědnost" za organizaci referenda.

Puigdemont si podle AFP už týdny hraje se španělskými úřady na "kočku a myš", aby před zabavením uschoval urny a hlasovací lístky. Současně otvírá internetové stránky, z nichž se voliči mohou dozvědět, kde mohou hlasovat.

Sedmimilionové Katalánsko je sice autonomní, ale jeho vláda se rozhodla uspořádat referendum o nezávislosti. Madrid tomu chce zabránit jakýmikoli prostředky.

Ruská státní agentura TASS označila situaci za "největší politickou krizi v celých dějinách španělské demokracie". Problém katalánského vedení podle ní spočívá nejen v tom, že ignoruje rozhodnutí ústavního soudu (který na žádost španělské vlády platnost referenda pozastavil), ale neohlíží se ani na názor vlastního obyvatelstva. Značná část Katalánců by sice skutečně dala přednost rozloučení s Madridem, ale podle průzkumů více než 60 procent místních obyvatel soudí, že nadcházející plebiscit nelze považovat za právně platný, protože nebyl dohodnut se španělskými úřady.

Madrid, který v Katalánsku podniká domovní prohlídky se zabavováním uren a zatýkáním organizátorů referenda, ještě podle TASS nevyužil všechny páky ke znemožnění hlasování. Kromě zadržení katalánských vůdců by mohl uplatnit - až dosud nikdy neuplatněný - článek ústavy, umožňující - pokud to schválí absolutní většina Senátu - fakticky zbavit Katalánsko autonomie.

Další vývoj situace se dá těžko předvídat, ale "situaci, za které Katalánsko přeci jen odejde ze Španělska, si zatím prostě nelze představit", napsala komentátorka TASS s tím, že nyní se hlavní starostí Katalánců jeví upoutat k sobě co nejvíce pozornosti, aby světu předvedli, že se je Madrid snaží umlčet.

Katalánská vláda slibuje volební místnosti i mírumilovnost

 

Navzdory zákazům z Madridu hodlají vládnoucí separatisté v Katalánsku v neděli otevřít 2300 volebních místností, aby voliči mohli hlasovat o nezávislosti. Oznámil to dnes mluvčí regionální vlády. "Nakonec budeme mít 2315 volebních místností," řekl novinářům mluvčí Jordi Turull a vybídl přibližně 5,3 milionu voličů k účasti.

Katalánský premiér Carles Puigdemont mezitím vyzval španělskou policii, aby se během nedělního referenda chovala profesionálně, a ne agresivně a podle politických rozkazů z Madridu, který nechce připustit plebiscit o nezávislosti, označený za nezákonný. Podle Puigdemonta si katalánští voliči budou počínat mírumilovně.

"Nevěřím, že se vyskytne někdo, kdo sáhne po násilí nebo bude chtít vyprovokovat násilí, které by poškodilo bezchybnou pověst mírumilovného katalánského hnutí za nezávislost," řekl katalánský premiér agentuře Reuters.

Vyzval španělské policisty, po tisících přepravovaných do autonomního regionu s pokynem zabránit jakémukoli kroku k uspořádání referenda, aby své povinnosti plnili raději profesionálně než politicky.

"Byl bych rád, kdyby se chovali podle stejných standardů (jako katalánská policie), nikoliv podle politických norem a politických rozkazů, ale zdvořile a profesionálně," řekl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je neděle 19. srpna 2018

Očekáváme v 1:00 23°C

Celá předpověď