Nadal trénuje hned po ránu, Laver Cup berou všichni vážně

foto Španělský tenista Rafael Nadal 21. září v Praze při tréninku před prvním ročníkem Laver Cupu, v němž se utká tým Evropy s výběrem světa. Tréninku přihlížely děti pražských škol.

Praha - Přátelské poplácávání ramen končí a začíná boj mezi Evropou a výběrem světa o premiérový Laver Cup. Tenisté po oznámení nominací na první ze tří hracích dnů potvrdili, že nejde o legraci ale o vítězství.

Zakladatel soutěže Roger Federer ze Švýcarska řekl hned po pondělním příletu do Prahy, že nepřijel na exhibici, ale ve jménu Roda Lavera se bude hrát naplno.

A slova devatenáctinásobného grandslamového vítěze Federera potvrdil i současný první hráč světa, jindy jeho velký rival a nyní spoluhráč Rafael Nadal. "Není to exhibice," řekl Španěl a Federer s ostatními hráči Evropy přikyvovali.

"Předvedeme to nejlepší," slíbil levou rukou hrající desetinásobný vítěz Roland Garros Nadal před duely v O2 areně. Svá slova doložil příkladem: "Vzbudil jsem se a šel rovnou na trénink. Před exhibicí normálně netrénuju. Chceme vyhrát. Není to přátelák. Chceme hrát s vášní a za náš kontinent. Máme skvělý tým."

Federer byl potěšen, že tenisté přiletěli do české metropole s předstihem a už v úterý se tým Evropy sešel na večeři. "Probírali jsme strategii. Budeme připravení, dáme tomu vše. Je v tom vášeň a energie a snad fanoušci pochopí, jak potřebujeme jejich podporu," doufal, že publikum v hale bude na straně Evropanů.

Kapitánem Evropy je legendární Björn Borg a na dvorci ledový Švéd má o významu Laver Cupu také jasno. "Píšeme historii a je pro všechny ctí, že u toho můžeme být. Jsme kamarádi, ale to je pro teď. O víkendu to asi bude jiné," řekl Borg.

Laver Cup je srovnáván s Davisovým pohárem. Spíše je ale jeho myšlenka podobná vyhlášeným golfovým soutěžím Ryder Cupu (duelu USA s Evropou) a Prezidentskému poháru (utkání USA se zbytkem světa bez hráčů Evropy).

"Jsem optimista, je to skvělý koncept a doufám, že jednou bude populární jako Ryder Cup nebo Presidents Cup," řekl Američan Sam Querrey, z pozice šestnáctky žebříčku ATP nejlepší hráč výběru světa. "Líbí se mi ten nápad. Tohle může tenis nakopnout do budoucna," myslí si kapitán světové ekipy, Američan John McEnroe.

Australským zástupcem v týmu světa je Nick Kyrgios. Dvacátý hráč žebříčku přitahuje pozornost svými výkony i kontroverzním chováním. Před Laver Cupem ale vypadá soustředěně. "Všichni bereme tréninky vážně, chceme vyhrát. Každý chce vyhrát, je to docela vážné, já to beru na sto procent. Srovnat s Davis Cupem se to nedá, ale je to mnohem vážnější než Hopman Cup," řekl dvaadvacetiletý tenista.

Při srovnání hráčů se zdá být Evropa favoritem. Systém zápasů na dva vítězné sety, přičemž místo třetího přijde na řadu super tie-break, ale může z duelu udělat drama. "Formát je nakloněn outsidereům a zvyšuje naše šance," řekl McEnroe a John Isner ho doplnil: "Evropa už pár let tenisu dominuje, jen se podívejte na tým, kterému čelíme. Nevíme, jaké to bude, ale není to exhibice, je to tenis a zadarmo jim to nedáme."

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 23. června 2018

Očekáváme v 11:00 17°C

Celá předpověď