Fotbalové mistrovství světa bude od roku 2026 hrát 48 týmů

foto Logo Mezinárodní federace FIFA u sídla organizace v Curychu.

Curych - Fotbalové mistrovství světa bude od roku 2026 hrát 48 týmů místo současných 32. Mezinárodní federace FIFA návrh svého prezidenta Gianniho Infantina jednomyslně schválila na zasedání výkonného výboru v Curychu. Turnaj bude rozdělen do 16 skupin po třech účastnících, celkem se odehraje 80 zápasů oproti dosavadním 64. FIFA zatím nerozhodla o přerozdělení účastnických míst pro jednotlivé kontinenty.

Prezident FIFA Gianni Infantino. Rozšíření světového šampionátu patřilo k hlavním cílům Infantina od jeho únorového zvolení. Současný formát s 32 mužstvy platil od MS ve Francii 1998 a hrát se podle něj bude i příští rok v Rusku a v Kataru v roce 2022.

Členové výkonného výboru vybírali celkem z pěti návrhů. Dva nabízely variantu s 48 účastníky, dva počítaly se 40 týmy a jeden byl pro zachování aktuálního formátu.

"Musíme vykreslit mistrovství světa 21. století. Fotbal není jenom Evropa a Jižní Amerika. Mnohem víc zemí teď bude mít šanci žít svůj sen. Fotbalová horečka v zemích, které se kvalifikují, je ta nejlepší reklama," řekl na tiskové konferenci Infantino.

Graf: Počet účastníků světových šampiuonátů ve fotbale  Rozšíření přivítala i Fotbalová asociace ČR. "Jsme země, která na mistrovství světa těžko postupuje, takže rozšířený formát se nám samozřejmě líbí," řekl ČTK předseda FAČR Miroslav Pelta. "Pro nás je to samozřejmě dobře. Představuje to pro nás větší šanci, jak se na mistrovství světa kvalifikovat," doplnil generální sekretář asociace Rudolf Řepka.

"Dává nám to větší šanci. V posledních letech se nám tam nedaří postupovat a teď ta šance bude větší. Věřím, že toho jako reprezentace dokážeme využít," přidal reprezentační gólman Tomáš Vaclík.

Naopak proti vystupují například německý svaz, Asociace evropských fotbalových klubů ECA či fotbalové legendy včetně Antonína Panenky. "To už není mistrovství světa. Aby tam byl skoro celý svět, tak to není mistrovství. Po komerční stránce to asi přinese větší prostředky, ale po sportovní stránce to ztrácí smysl," prohlásil mistr Evropy z roku 1976.

O přerozdělení 16 nových míst mezi jednotlivé konfederace se má rozhodnout do května. Evropa měla dosud na MS třináct zástupců. "Mohu jen říct, že každý bude mít o něco víc," řekl Infantino. FIFA se rovněž bude zabývat návrhem, aby zápasy ve skupinách v případě remízy rozhodl penaltový rozstřel.

Zvýšení počtu účastníků sice podle analýzy FIFA přinese menší fotbalovou kvalitu, ale nabídne jiné výhody. Kromě rozšíření do dalších zemí také více peněz od sponzorů i z televizních práv. Rovněž by se časy výkopů mohly lépe přizpůsobit hlavním mediálním trhům. Zisk by podle analýzy mohl vzrůst až o 20 procent na 6,5 miliardy dolarů (asi 168 miliard korun).

"Jednoznačně převládají pozitiva s jediným malinkým negativem, že by se měla malinko rozmělnit ta sportovní část. Ale po zkušenosti z Eura, kde došlo ke zvýšení počtu účastníků na 24, myslím, že ta kvalita nijak moc neutrpěla, takže to nebude tak výrazné," uvedl Řepka.

Právě menší kvalita na úkor ekonomického přínosu je nejčastěji kritizována. "Teď tam bude hrát kde kdo. Kvalifikují se tam mužstva, která budou hrát druhé housle. Akorát jim to prodlouží agónii, protože v dalších bojích nebudou mít moc šancí," řekl Panenka.

Přestože výrazně vzroste počet účastníků i zápasů, turnaj dál potrvá 32 dnů a finalisté během něho znovu odehrají sedm utkání. K dispozici bude třeba stejně jako dosud 12 stadionů.

Ohlasy na rozšíření fotbalového MS:

--------

Rudolf Řepka (generální sekretář Fotbalové asociace ČR): "Těch modelů bylo možných pět a jediný, který podle nás připadal v úvahu, byla tato varianta s 48 týmy v 16 skupinách. Jednoznačně převládají pozitiva s jediným malinkým negativem, že by se měla malinko rozmělnit ta sportovní část. Ale po zkušenosti z Eura, kde došlo ke zvýšení počtu účastníků na 24, myslím, že kvalita nijak moc neutrpěla, takže to nebude tak výrazné. Najdou se národní týmy, které turnaj určitě oživí. Pozitivum vidím také v tom, že se bude pořád o něco hrát, protože postupují dva. Pro nás je to samozřejmě dobře, to asi nemůžeme mluvit jinak. Představuje to pro nás větší šanci, jak se na mistrovství světa kvalifikovat."

Antonín Panenka (mistr Evropy 1976 a účastník MS 1982): "To už není mistrovství světa. Aby tam byl skoro celý svět, tak to není mistrovství. Po komerční stránce to asi přinese větší prostředky, ale po sportovní stránce to ztrácí smysl. Bude tam hrát kde kdo, 48 mužstev už je strašné číslo. Kvalifikují se tam mužstva, která budou hrát druhé housle. Akorát jim to prodlouží agónii. Pro nás je to samozřejmě trochu větší šance, ale já bych to tak nebral, protože sportovní stránka jde stranou."

Tomáš Vaclík (český reprezentační brankář): "Dává nám to větší šanci. V posledních letech se nám tam nedaří postupovat a teď ta šance bude větší. Věřím, že toho jako reprezentace dokážeme využít. Vnímám to pozitivně. Je možné, že to přinese menší kvalitu, ale věřím, že tomu tak nebude. Spíše si myslím, že to bude velká motivace pro týmy, které tam postoupí poprvé a předvedou nadšení jako třeba teď na Euru ukázal Wales, který odehrál nádherný turnaj. Bude to zajímavé a věřím, že tím turnaj neutrpí."

Zdeněk Nehoda (mistr Evropy 1976 a účastník MS 1982): "Moc pozitivně to nevnímám a nadšený nejsem. Bude tam hodně průměrných mužstev a bude více nekvalitních zápasů. Mistrovství ztratí hlavně na začátku kvalitu a bude tam hodně zápasů o ničem. Teď jsme to viděli na mistrovství Evropy. Proto jsou kvalifikace. Vím, že je teď fotbal rozšířenější, ale kvalita se tolik nezlepšuje, spíše se to zprůměrňuje. Sice to dává Česku větší šanci, ale když si nejsme schopni nyní vybojovat účast, tak tam stejně nemáme být. Když budeme mít kvalitní mužstvo, tak se tam dostaneme i za současných podmínek. Jde hlavně o ekonomickou stránku. Bude více zápasů, více vyprodaných stadionů, dražší televizní práva a tím pádem větší zisk pro FIFA. Doufejme, že to pak přerozdělí do národních svazů."

Berti Vogts (německý trenér a mistr světa 1974): "Jsem velmi zděšený. Nechce se mi tomu věřit. Je to hrozné. Prostě to nechápu. Tohle už není moje mistrovství světa."

Uwe Seeler (bývalý německý reprezentant): "Pro fotbal to není dobře. Viděli jsme to teď na rozšířeném mistrovství Evropy. Ale bylo jisté, že se tak stane, protože si tak mohou vydělat více peněz."

Carlo Ancelotti (trenér Bayernu Mnichov): "Jsem obecně proti tomu, aby reprezentace hrály více zápasů. FIFA ale řekla, že to pro hráče nebude větší zátěž. Musíme počkat, co se stane."

José Mourinho (trenér Manchesteru United): "Jsem jednoznačně pro. Líbí se mi myšlenka skupin po třech týmech. Ve skupinách bude méně zápasů a pak přijde play off přinášející více emocí, tlaku a zkušeností pro hráče. Týmy s menším potenciálem sice odehrají jen dva zápasy, ale přinese jim to mnoho zkušeností a ekonomického zisku, což povede k jejich rozvoji včetně infrastruktury. Rozšíření znamená, že se z mistrovství světa stane neuvěřitelně velká společenská akce."

Diego Maradona (mistr světa z roku 1986): "Jsem nadšený, protože to dává možnost týmům, které už na začátku kvalifikací vědí, že nemají šanci postoupit. Každá země bude moci žít svůj sen a také to oživí vášeň pro fotbal. Podle mě je to skvělý nápad."

Evropská asociace klubů (ECA): "Nebyli jsme pro rozšíření už dříve. Nevidíme důvod ke změně současného formátu, který se ukazoval jako perfektní. Diskutabilní je i naléhavost tak zásadního rozhodnutí, bez podrobné diskuze všech zúčastněných stran, ačkoli se změna uskuteční až za devět let. Jsme si vědomi, že rozhodnutí bylo přijato z politických důvodů než ze sportovních. A to je politováníhodné. ECA bude analyzovat důsledky a tuto záležitost bude řešit na svém příštím zasedání."

Steward Regan (šéf skotského fotbalu): "Jsme potěšeni. Je to pozitivní krok, který dává větší šanci menším národům. Umožní jim to více investovat do rozvoje fotbalu, mládeže a infrastruktury. Wales, Island či Severní Irsko na posledním ME ukázaly, že i menší země se mohou prosadit a turnaj z toho profitoval."

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je úterý 12. prosince 2017

Očekáváme v 3:00 5°C

Celá předpověď