Brněnští studenti vyšli na protest proti reformám do ulic

Brněnští studenti vyšli 1. února do ulic na protest proti plánovaným reformám vysokého školství. Více než tisíc studentů vyrazilo z Moravského náměstí na pochod městem, chtěli dát jednoznačně najevo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům.

vydáno: 01.02.2012, 15:58 | aktualizace: 01.02.2012 20:43

Brno - Brněnští studenti dnes vyšli do ulic na protest proti plánovaným reformám vysokého školství. Z Moravského náměstí vyrazili na pochod městem. Byla jich podle odhadu ČTK i pořadatelů více než tisícovka. Studenti chtěli dát jednoznačně najevo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům. Skandovali hesla jako Stáhněte reformy nebo Dobeše do koše.

Reklama

Většina transparentů a hesel kritizovala právě ministra školství Josefa Dobeše (VV). V čele průvodu šel muž v Dobešově masce, před nímž šestice studentů táhla pluh. "Dobeš to zvoral," stálo na transparentu nad pluhem.

Průvod postupně prošel kolem budov několika brněnských škol až k Právnické fakultě Masarykovy univerzity na Veveří. Policisté na frekventovaných místech zastavovali dopravu. Někteří řidiči troubili. Mnozí lidé však s protestujícími sympatizovali a mávali jim z oken. Před právnickou fakultou přednesli studenti několik projevů. Na protestní pochod navázala debata v tamní aule.

Video: Brněnští studenti vyšli na protest proti reformám do ulic
Pro zobrazení videa musíte mít v prohlížeči nainstalován Flash plugin a povolen Javascript.
01.02.2012, 20:29, zdroj: ČTK/Brno

Protestní pochod zorganizovaly studentské komory akademických senátů šesti brněnských veřejných vysokých škol. Jde o Masarykovu univerzitu, Mendelovu univerzitu, Vysoké učení technické, Veterinární a farmaceutickou univerzitu, Univerzitu obrany a Janáčkovu akademii múzických umění. Dohromady na těchto školách studuje 65.000 studentů.

"Odmítáme posilování rad veřejných vysokých škol na úkor akademických senátů, které by podle nás mělo za důsledek otevření univerzit politickým a komerčním vlivům. Nesouhlasíme se snižováním vlivu studentů - hybné síly akademické samosprávy - na rozvoj vysokých škol," shrnul názory studentů Vojtěch Rada z akademického senátu Mendelovy univerzity.

Brněnské akademické obci vadí také údajně nedotažený návrh zákona o finanční pomoci studentům. "Neshodneme se sice na tom, zda školné ano, či ne. Přesto mezi námi panuje jednota v odmítnutí současného návrhu. Zavedení školného jako pokrytí výpadku financování ze státního rozpočtu ohrozí vysoké školy. Pokud bude školné zavedeno, mělo by být pouze doplňkovým zdrojem," uvedl mluvčí studentských protestů Petr Soukeník.

Připravované reformy kritizují také rektoři brněnských univerzit. Ve společném prohlášení vyzvali ministerstvo školství k pozastavení legislativního procesu a dalšímu jednání s akademickou obcí.

Autor: ČTK
www.ctk.cz

Zpět
Další články k tématu: , , , ,

Diskuse k článku

17.02.2012 12:24
rektor: chtěl bych vidět indexy těch křiklounů. ...
03.02.2012 07:51
Aced von Hajzel: do háje, tak ať jdou Plzeňáci klasicky k příjmačkám...
02.02.2012 16:06
Helmet: Vždyť se mnou nemusíte souhlasit. Já mám z vlastní...
02.02.2012 16:00
Helmet: Možná 70% pseudostudentů se tou školou profláká,...
02.02.2012 13:51
Lili: Ano, srdce lámu na počkání. Dokažu i to,že zprvu...


Dnes je 25.5.2012, svátek má Viola
Reklama
Reklama
David Rath
David Rath

Rath se zatím nechce vzdát mandátu, chce vystoupit před sněmovnou. Fotogalerie

Klaus o Evropě
Klaus o Evropě

Na konferenci v Chicagu prezident představil osmero pro nápravu Evropy

Velikost textu: a a A